Beethoven 2020

250. výročí narození Ludwiga van Beethovena

V roce 2020 si celý svět připomíná 250. výročí narození jednoho z nejznámějších světových skladatelů – Ludwiga van Beethovena. Skladatel svou hudbou ovlivnil celý hudební svět, včetně hudební sbírky rodiny Lobkowiczů. V Hudebním archivu Lobkowiczkých sbírek je několik děl, které Beethoven věnoval Františku Josefu Maxmiliánovi, 7. knížeti z Lobkowicz, a které 7. kníže do archivu zakoupil. V této sekci webových stránek se milovníci Beethovenovy hudby dozví řadu zajímavostí o tomto geniálním skladateli.  

Po celý rok budeme přinášet zajímavosti o tomto světoznámém skladateli, jehož kompozice změnily hudební svět. Nezapomeňte nás proto sledovat! 


Symfonie číslo 3 (Eroica)

Jedná se o vůbec první tištěnou edici instrumentálních partů slavné Beethovenovy symfonie č. 3 Es dur, známé jako Eroica, tedy „hrdinské“ symfonie. Skladba byla původně nazvána „Bonaparte“ a autor ji zamýšlel dedikovat Napoleonovi. Poté, co se Napoleon prohlásil císařem, rozhodl se rozčarovaný Beethoven symfonii přejmenovat a věnovat ji svému hlavnímu mecenáši a milovníkovi hudby Františku Josefu Maxmiliánovi, 7. knížeti z Lobkowicz (1772–1816).

Beethovenův salonek

Unikátní partitury a party vystavené v této expozici zprostředkovávají zajímavý pohled nejen do hudebního provozu v rodině Lobkowiczů, ale také na vášeň mnoha členů rodu pro tento druh umění. Počínaje Ferdinandem Augustem, 3. knížetem z Lobkowicz (1655–1715), každá nová generace zrodila vynikající hudební amatéry, kteří vedle studia hudby a hry na hudební nástroje, stáli u vzniku řady nových děl a prostřednictvím privátních i veřejných produkcí kultivovali tehdejší hudební život. Dokladem hudebních aktivit je již zmiňovaná mimořádná sbírka tištěných a rukopisných hudebnin.