Rodný dům Antonína Dvořáka

Nahlédněte do dětství jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob a poznejte místa, zvuky a vlivy, které inspirovaly jeho budoucí tvorbu.

Testovací provoz interaktivní expozice spuštěn 28. června 2024. 

OTEVÍRACÍ DOBA 
Středa–neděle: 10:00–17:00
Zavřeno: pondělí, úterý


Nově otevřeno
od 28. června 2024

Dům, který
vám otevře uši

Interaktivní
výstava


Nová muzejní expozice

Nová muzejní expozice propojí Dvořákovu hudbu s geniem loci jeho rodiště. Inovativní výstava představí prostředí středočeské vesnice tak, jak vypadala v polovině 19. století, tedy v době, kdy zde Dvořák vyrůstal. Velký důraz je kladen na zvukovou stránku a samozřejmě na hudbu. K té budou mít návštěvníci přístup prostřednictvím speciálních audioprůvodců, jež je seznámí se skladatelovou životní a profesní cestou, vedoucí ze skromných poměrů jeho rodiště až k celosvětovému uznání.

Architektonický návrh rekonstrukce rodného domu vytvořilo renomované britské studio Wright & Wright. Řešení muzejní expozice pak připravila společnost Ralph Appelbaum Associates, jedna z nejprestižnějších firem zaměřených na design muzejních výstav. Poutavý multimediální obsah doplňuje autentickou atmosféru domu a umožní návštěvníkům prožít příběh Dvořákových dětských let. Tým, který se na přípravě výstavy podílel, pracoval s výsledky mnohaletého výzkumu a studia archivních materiálů. Součástí příprav byly také konzultace s historiky a odborníky na každodennost 19. století. Koncepce narativu Dvořákova dětství tak vychází z interpretace reálných příběhů a událostí.

Antonín Dvořák

Příběh světoznámého hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841–1904) má počátek v malé středočeské vesnici Nelahozeves, ležící na levém břehu řeky Vltavy 35 km severně od Prahy. Právě tam se v roce 1841 Antonín narodil Anně a Františku Dvořákovým jako nejstarší z devíti dětí. Jeho otec provozoval řeznictví a hospodu, ve které hrával při vesnických zábavách na citeru. Chlapec zde prožil většinu dětství obklopen hudebními vjemy.

Historie

Barokní rodný dům Antonína Dvořáka s okolními hospodářskými budovami je významnou dominantou obce a národní kulturní památkou. V roce 1884 jej zakoupila rodina Lobkowiczů. Později byl zkonfiskován nacistickým a komunistickým režimem.  V letech 1976–2019 budovu spravovalo Národní muzeum, poté objekt převzala společnost Lobkowicz Collections, o.p.s., která zahájila jeho dlouho očekávanou proměnu v mezinárodní hudební centrum s novou muzejní expozicí. 

Kontakt

Adresa

Kralupská 12
277 51 Nelahozeves
Česká republika

Spojte se s námi