Tiskové zprávy

 Zde najdete vždy nejdůležitější novinky a tiskové zprávy

2024

KVĚTEN

Zámek Nelahozeves přivítá soutěžní přehlídku veteránských vozidel

Historické automobily, motorky, bicykly, vojenská a hasičská technika a další stroje s rokem výroby do roku 1990 se v sobotu 11. května 2024 představí veřejnosti na zámku v Nelahozevsi.

Stáhnout tiskovou zprávu

DUBEN

Rodný dům Antonína Dvořáka spouští na konci června 2024 testovací provoz ve své expoziční části 

První etapa stavebních prací v rámci rekonstrukce Rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi se blíží ke zdárnému konci. Tři ze čtyř částí kulturního centra budou veřejnosti zpřístupněny od konce června 2024.

Stáhnout tiskovou zprávu

Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves

O víkendu 20. a 21. dubna 2024 se otevřou brány zámku v Nelahozevsi veřejnosti. Turistická sezóna byla úspěšně zahájena už o Velikonocích, a proto se hned třetí dubnový víkend bude konat první ze série tematicky zaměřených festivalů.Tentokrát renesanční zámek ze 16. století ožije již 19. ročníkem Hrnčířských slavností pro celou rodinu.

 
Stáhnout tiskovou zprávu

Brány historie a umění se otevírají. Organizace House of Lobkowicz zahajuje sezónu

Velikonoce se obyčejně nesou ve znamení klidných svátečních dní. To neplatí pro pamětihodnosti organizace House of Lobkowicz, jejichž brány budou po celé velikonoční svátky otevřeny všem turistům a milovníkům historie a umění. 

Stáhnout tiskovou zprávu

ÚNOR

Tradiční masopustní veselí na zámku Nelahozeves

V sobotu 10. února 2024 se otevřou brány zámku v Nelahozevsi veřejnosti. Přestože je ještě začátek sezóny v nedohlednu, zámecké nádvoří na jeden den ožije oslavou blížícího se příchodu jara – tradiční masopustní veselicí. 

Stáhnout tiskovou zprávu...


2023

ZÁŘÍ

Festival Dýňování v Nelahozevsi se blíží

V sobotu 21. října 2023 bude hostit zámek v Nelahozevsi další z řady populárních festivalů pro celou rodinu – Dýňování. Bohatý program tradiční oslavy podzimu nabídne zábavu pro malé i velké. 

Stáhnout tiskovou zprávu

SRPEN

Dvořákova Nelahozeves letos vzdá hold učitelům

V neděli 10. září 2023 se v rodišti Antonína Dvořáka uskuteční již 72. ročník festivalu Dvořákova Nelahozeves, který je letos věnovaný kantorům a učitelům. Bohatý celodenní program ozdobí především koncert orchestru Musica Florea, sboru Collegium Floreum a sólistů pod vedením dirigenta Marka Štryncla.

Stáhnout tiskovou zprávu

Unikátní portrétní miniatury poprvé vystaveny v Lobkowiczkém paláci

Muzeum Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě otevírá 1. září 2023 novou dočasnou výstavu, která představí výběr portrétních miniatur z Lobkowiczkých sbírek. Tato kolekce obsahuje mimo jiné i velmi cenný soubor renesančních a ranně barokních portrétů, z nichž některé budou nyní vůbec poprvé zpřístupněny publiku. 

Stáhnout tiskovou zprávu

Lobkowiczký palác patří mezi deset procent nejlépe hodnocených světových turistických cílů

O úspěchu jediného soukromě vlastněného paláce v areálu Pražského hradu rozhodli recenzenti prestižního cestovatelského portálu Tripadvisor, kteří hodnotí atrakce a památky po celém světě. 

Stáhnout tiskovou zprávu

ČERVENEC

Část budoucí expozice muzea rodného domu Antonína Dvořáka vystavena na zámku Nelahozeves

Od června 2023 je na zámku Nelahozeves otevřena zajímavá výstava částí budoucí muzejní expozice, která bude v příštím roce instalována v nedalekém nově zrekonstruovaném rodném domě Antonína Dvořáka.

Stáhnout tiskovou zprávu

House of Lobkowicz představí na EXPO2025 muzeum a kreativní centrum vznikající v rodném domě Antonína Dvořáka 

Jedním z významných projektů, které budou prezentovány v rámci českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace i během příprav české účasti v tuzemsku, bude rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi.

Stáhnout tiskovou zprávu

ČERVEN

Zámek v Roudnici nad Labem rozšiřuje a zpestřuje návštěvnický okruh

Devět století historie zámku v Roudnici nad Labem přiblíží návštěvníkům nová panelová výstava, která bude slavnostně zahájena v úterý 13. června 2023. Více než tři desítky panelů s dobovými fotografiemi, nákresy, portréty a grafikami z Lobkowiczkých knihovny a archivu budou umístěny v rámci rozšířeného návštěvnického okruhu zámku, který doznal značných úprav v době jeho konfiskace nacisty a komunisty.

Stáhnout tiskovou zprávu

DUBEN

Střepy nosí štěstí

Výstava unikátního kostního skla obohatí na konci dubna stálou expozici muzea Lobkowiczkého paláce.

Stáhnout tiskovou zprávu

BŘEZEN

Zahájení nové návštěvnické sezóny na zámku Nelahozeves a na hradě Střekov

V sobotu 25. března 2023 se pro návštěvníky otevřou po zimní přestávce brány hradu Střekov v Ústí nad Labem. Středověká pevnost, kterou si velmi oblíbil básník Johann Wolfgang Goethe a hudební skladatel Richard Wagner zde našel inspiraci pro svou operu Tannhäuser, patří každoročně k populárním turistickým cílům. 

Stáhnout tiskovou zprávu

LEDEN

Zahájení rekonstrukce rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi

Symbolickým předáním klíče z rukou Alexandry Lobkowicz, prezidentky Lobkowicz Collections, o.p.s., stavební firmě METALL QUATRO spol. s r.o. byla ve středu 18. ledna 2023 zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi.

Stáhnout tiskovou zprávu

Řád zlatého rouna exkluzivně v Lobkowiczkém paláci

Nejdůležitější vyznamenání propůjčovaná od roku 1430 panovníkem příslušníkům prestižních katolických rodů budou v pátek 20. a sobotu 21. ledna 2023 mimořádně vystavena za symbolické vstupné v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. Jedná se o historické repliky Řádu zlatého rouna z 19. století, které byly vyrobeny pro potřeby rodu Lobkowiczů.

Stáhnout tiskovou zprávu

2022

PROSINEC

Habánská fajáns z depozitářů Lobkowiczkých sbírek  k vidění v Lobkowiczkém paláci

Od pátku 16. prosince 2022 je v muzeu Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě otevřena nová dočasná výstava zaměřená na keramiku. Pro návštěvníky byly z depozitáře Lobkowiczkých sbírek přivezeny exempláře fascinující habánské fajáns, tedy keramiky vyrobené anabaptisty v 16. století. Kromě jiného je vystaven soubor podnosů, které jsou nejstarší známé dochované kusy vytvořené pro šlechtickou rodinu.

Stáhnout tiskovou zprávu

LISTOPAD

Lobkowiczký advent na zámku Nelahozeves

V sobotu 3. prosince 2022 se koná na zámku v Nelahozevsi populární adventní festival. Kromě klasických předvánočních aktivit, jako je zpívání koled či zdobení perníčků, se mohou návštěvníci těšit také na tradiční českou zabijačku, ke které zahraje ve vyhřívaném zámeckém sklepení cimbálovka.

Stáhnout tiskovou zprávu

ŘÍJEN

Minulost se setká s budoucností na výstavě  

Non-Fungible Castle 2022 Ve čtvrtek 27. října 2022 bude v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě otevřena jedinečná výstava umění 21. století.

Stáhnout tiskovou zprávu

Non-Fungible Castle 2022: Boření bariér mezi uměním a blockchainem

Druhý ročník akce Non-Fungible Castle, která propojuje svět umění s technologii blockchain, se uskuteční na přelomu října a listopadu v Praze a v Nelahozevsi. Součástí akce je exkluzivní výstava, jedinečný celodenní kulturní program a mezinárodní konference za účasti předních odborníků na problematiku krypta, digitálního umění či legislativy a také zástupců světových muzeí a galerií.

Stáhnout tiskovou zprávu

SRPEN

Vinobraní v Nelahozevsi roztančí Mňága a Žďorp

Lobkowiczké vinobraní je dalším z velkých rodinných festivalů, které letos přivítá zámek Nelahozeves. Oslava sklizně révy a babího léta se uskuteční v sobotu 17. září 2022 a bude mít i letos bohatý program.

Stáhnout tiskovou zprávu

Roudnické vinařství se mění na CHATEAU LOBKOWICZ ROUDNICE

Lobkowiczké zámecké vinařství v Roudnici nad Labem doznalo v roce 2022 zásadních změn. Nově se od září 2022 budou roudnická vína prodávat pod názvem Chateau Lobkowicz Roudnice. Nové jméno má posílit pozici roudnických vín na českém trhu a zdůraznit hrdost rodiny na svůj původ v Roudnici nad Labem. 

Stáhnout tiskovou zprávu

ČERVENEC

Rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi se dočká zásadní obnovy

Rodina Lobkowiczů a Lobkowicz Collections, o.p.s. zahájí v letošním roce kompletní revitalizaci rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi. 

Stáhnout tiskovou zprávu


Příběh Non-Fungible Castle: Jak krypto a NFTs pomáhají restaurovat umění

Na konci června 2022 odevzdali restaurátoři organizaci Lobkowicz Collections, o.p.s. zpět vybraná zrestaurovaná umělecká díla. Mezi jinými například obraz Divoké prase v krajině ze 17. století, který se objevil v oceňovaném filmu Wese Andersona Grandhotel Budapešť, anebo Portrét Doñi Margarity Terezy, infantky španělské, arcivévodkyně rakouské a císařovny, rovněž ze 17. století.

Stáhnout tiskovou zprávu

KVĚTEN

Čtvrt milionu korun pro humanitární organizaci Magna

V pátek 6. května 2022 předali Alexandra a William Lobkowicz paní Denise Augustinové, zakladatelce humanitární organizace Magna, výtěžek z benefičního večera „Pocta hrdinům“. Ten se konal 28. dubna 2022 v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě a jeho součástí byl koncert orchestru Česká sinfonietta pod vedením Radka Baboráka, dvě výstavy fotografií a tichá aukce pláten projektu Královny Ukrajiny. Vybraných a předaných 250 tisíc Kč bude použito na nákup a dopravu léků a zdravotnického materiálu pro ukrajinské kliniky a nemocnice.

Stáhnout tiskovou zprávu

DUBEN

Co se skrývá pod… Bruegelem?

Od středy 27. dubna 2022 bude v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě veřejnosti zpřístupněn unikátní projekt nesoucí tajuplný název „Inside Bruegel“. V muzeu paláce, konkrétně v Bruegelově salonku, budou mít návštěvníci unikátní možnost prozkoumat, co se skrývá pod povrchem světoznámého díla Senoseč (1565) od Pietera Bruegela staršího. To je jedním z pokladů Lobkowiczkých sbírek a součástí stálé výstavní expozice muzea.

Stáhnout tiskovou zprávu

BŘEZEN

Lobkowiczký palác se na duben zdarma otevírá pro ukrajinské uprchlíky

Od začátku dubna se pro ukrajinské uprchlíky otevírá bezplatně muzeum Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě. Návštěvníci si budou moci prohlédnout díla světoznámých umělců jako jsou Bruegel, Cranach, Velázquez či Canaletto a také například ručně anotované partitury od Beethovena, Mozarta, Haydena a dalších velikánů světové hudby.

Stáhnout tiskovou zprávu

2021

PROSINEC

House of Lobkowicz má novou vizuální identitu

Lobkowiczký palác na Pražském hradě, zámky Nelahozeves a Roudnice nad Labem, hrad Střekov, Lobkowiczké sbírky a také všechny společnosti sdružené pod House of Lobkowicz budou od začátku roku 2022 využívat nové logo a novou vizuální identitu. Jejími tvůrci jsou Jakub Spurný a Aleš Najbrt z renomovaného Studia Najbrt, které stojí například za vizuální identitou Národní galerie či Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Stáhnout tiskovou zprávu

Stanovisko rodiny Lobkowicz k dopisu Andreje Babiše z 25. listopadu 2021

Pro rodinu Lobkowicz byla otázka Řípu, coby jednoho z hlavních symbolů českého národa, vždy mimořádně důležitá a naši předci po celá staletí dbali na to, aby Říp udržovali v tom nejlepším stavu a také přístupný všem obyvatelům nejprve Českého království, a následně Československa a České republiky.

ŘÍJEN

Non-Fungible Castle: Otevírání brány kulturní filantropie 21. století

Aukcí NFTs vytvořených pro Lobkowiczké sbírky skončila v pondělí 18. října 2021 týdenní výstava a mezinárodní konference NFCastle, pořádaná v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Stáhnout tiskovou zprávu

ZÁŘÍ

Praha centrem kryptosvěta: Non-Fungible Castle

Lobkowiczké sbírky pořádají exkluzivní výstavu a konferenci věnovanou novým trendům v digitálním umění.

Stáhnout tiskovou zprávu

SRPEN

70. ROČNÍK HUDEBNÍHO FESTIVALU DVOŘÁKOVA NELAHOZEVES

Již po sedmdesáté se v Nelahozevsi uskuteční tradiční hudební festival Dvořákova Nelahozeves, který každoročně oslavuje jednoho z nejvýznamnějších a také nejhranějších českých hudebních skladatelů, Antonína Dvořáka. 

Stáhnout tiskovou zprávu

ČERVENEC

SPORTOVNÍ DEN NA ZÁMKU V NELAHOZEVSI 

   I během letošního léta ožije zámek v Nelahozevsi zábavným festivalem pro celou rodinu, tentokrát se sportovní tématikou.

Stáhnout tiskovou zprávu

LOBKOWICZKÝ PALÁC NA PRAŽSKÉM HRADĚ ZVE NA ŽIVÉ ČTVRTKY

Nádvoří Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě i letos v létě ožije oblíbenými Živými čtvrtky - jedinečnými letními akcemi se sklenkou vína, grilováním a živou hudbou.

Stáhnout tiskovou zprávu

ČERVEN

MUZEUM I KAVÁRNA LOBKOWICZKÉHO PALÁCE OD ZÍTŘKA OTEVŘENY KAŽDÝ DEN

Od 1. července 2021 se naplno otevřou brány muzea Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě. V sobotu 3. července se také v Koncertním sále paláce od 13 hodin uskuteční první letošní koncert vážné hudby.

Stáhnout tiskovou zprávu

KVĚTEN

LOBKOWICZKÝ PALÁC ZVE NA FASCINUJÍCÍ PROCHÁZKU TŘEMI STALETÍMI HUDBY

Lobkowiczký palác na Pražském hradě se znovu otevře návštěvníkům ve čtvrtek 6. května 2021 a zve na novou výstavu Portrét v notách.

Stáhnout tiskovou zprávu

2020

PROSINEC

LOBKOWICZKÝ ADVENT LETOS JINAK

Vzhledem k omezením spojeným s koronavirovými opatřeními není letos bohužel možné uskutečnit oblíbené adventní trhy na zámku v Nelahozevsi, na které jsou návštěvníci lobkowiczkých památek zvyklí. Jejich náhradou je akce nazvaná „Lobkowiczký advent letos jinak“.

Stáhnout tiskovou zprávu

LISTOPAD

ŽIVÉ VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKY LOBKOWICZKÉHO PALÁCE S WILLIAMEM LOBKOWICZEM ML.

Od neděle 6. prosince 2020 bude muzeum Lobkowiczkého paláce zpřístupněno českému publiku během pravidelných živých virtuálních prohlídek. Těmi bude v českém jazyce osobně provázet William Lobkowicz mladší. Během zhruba padesátiminutové prohlídky, doplněné o unikátní videa a fotografie, se diváci dozví mnohé o historii jedné z nejdůležitějších šlechtických rodin českého království.

Stáhnout tiskovou zprávu

ZÁŘÍ

LOBKOWICZKÉ SBÍRKY SE PŘIPOJUJÍ K OSLAVÁM VÝROČÍ LUDWIGA VAN BEETHOVENA

K oslavě výročí 250 let od narození geniálního skladatele Ludwiga van Beethovena bude dne 29. září 2020 zahájena v Kunsthistorickém muzeu ve Vídni jedinečná výstava s názvem Beethoven Bewegt propojující výtvarné umění s hudbou. Expozice propojí díla starých mistrů i moderních a současných umělců s hudbou a osobností světoznámého skladatele. Pro výstavu, která je organizována ve spolupráci s vídeňským archivem Gesellschaft der Musikfreunde, zapůjčily Lobkowiczké sbírky tři vzácné Beethovenovy hudební partitury.

Stáhnout tiskovou zprávu

SRPEN

DVOŘÁKOVA NELAHOZEVES

Tradiční oslavy narození Antonína Dvořáka v jeho rodné Nelahozevsi

Stáhnout tiskovou zprávu

ČERVENEC

LOBKOWICZKÉ LÉTO

V průběhu července a srpna se v rámci programu uskuteční pravidelné akce Setkání s Lobkowiczi – nedělní komentované prohlídky Lobkowiczkého paláce se členy Lobkowicz rodiny, Živé čtvrtky v Lobkowiczkém paláci – relaxační večery se sklenkou vína a živou hudbou na nádvoří paláce a také Živé soboty na zámku v Nelahozevsi – rodinné festivaly plné zábavy pro děti i dospělé

Stáhnout tiskovou zprávu

DUBEN

OBJEVTE UMĚNÍ SKRZE JÓGU

House of Lobkowicz představuje nový projekt YogArt, jenž unikátním způsobem propojuje jógu a umění

Stáhnout tiskovou zprávu

LEDEN

BEETHOVEN 2020

Rok 2020 ve znamení oslav: Muzeum Lobkowiczkého paláce připomíná 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena

Stáhnout tiskovou zprávu 

PR Manager

Jan Pavelka

E-mail: jan.pavelka@lobkowicz.cz