Co se skrývá pod...Bruegelem?

Od středy 27. dubna 2022 bude v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě veřejnosti zpřístupněn unikátní projekt, nesoucí tajuplný název „Inside Bruegel“. V muzeu paláce, konkrétně v Bruegelově salonku, budou mít návštěvníci unikátní možnost prozkoumat, co se skrývá pod povrchem světoznámého díla Senoseč (1565) od Pietera Bruegela staršího. To je jedním z pokladů Lobkowiczkých sbírek a součástí stálé výstavní expozice muzea. 

Na nově instalovaných dotykových obrazovkách budou ukázána dosud neznámá vyobrazení malby tak, jak byla získána v rámci výzkumného projektu „Inside Bruegel“, který vede Uměleckohistorické muzeum ve Vídni (KHM). Od roku 2018 jsou do tohoto projektu zapojeny i Lobkowiczké sbírky. Spolu s dalšími deskovými malbami Pietera Bruegela staršího, jež jsou umístěné ve sbírkách KHM byla Senoseč převezena do jeho laboratoře ve Vídni, kde prošla technickou studií pomocí moderních zobrazovacích zařízení. Tamní specialisté tak zachytili malbu ve velmi vysokém rozlišení makrofotografií, infračervenou reflektografií a makrofotografií a rentgenovou radiografií. Díky těmto postupům je nyní možno nahlédnout pod povrch díla.  

Odborníci a milovníci umění tak mohou v Bruegelově salonku zkoumat a studovat i ty nejmenší detaily kompozice slavného obrazu. Dozví se také mnoho z dosud nepublikovaných poznatků o původu díla a to vše v bezprostřední blízkosti originálu umístěného společně s obrazovkami v salonku, který byl v loňském roce za finanční podpory Vlámského ministerstva zahraničích věcí, částečně zrekonstruován. Kurátorům Lobkowiczkých sbírek tato nová zjištění umožní sledovat případné změny stavu obrazu, aby jej bylo možné uchovat  i pro budoucí generace.