PKF - LOBKOWICZ abonmá: Rota. Villa-Lobos. Piazzolla
Pondělí 11. září 2023, 19:00
Sedmý ročník donátorské řady PKF — LOBKOWICZ abonmá představuje opět největší talenty současné světové hudební scény.
Účinkují:
Alexandra Tirsu – housle
Michal Sedláček – umělecký vedoucí
Program
Nino Rota
Koncert pro smyčcový orchestr
Hector Villa-Lobos
Bachianas Brasileiras no. 4 (Prelúdio. Introdução)
Ástor Piazzolla
Čtyři roční doby v Buenos Aires
Program večera:
18:00 Welcome drink spojený s prohlídkou expozice
18:30 Setkání s příběhy umění – kurátoři Lobkowiczkých sbírek vyprávějí
19:00 Koncert v Císařském sále
20:15 Setkání se sólisty a orchestrem u číše vína s pohoštěním připraveným šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce
Klasickou hudbu si asi nejvíce spojujeme s Itálií, Německem či Francií. Ale i mimo Evropu nacházíme autory mimořádných děl: mezi takové lze bez pochyby zařadit brazilského rodáka Hectora Villa-Lobose a Argentince Ástora Piazzollu. Oba k hudebnímu materiálu přistupovali podobně a zaužívané postupy klasické hudby kombinovali s prvky lidové hudby svých zemí.
U Piazzolly se toto spojení nejvýrazněji projevilo v tangu, respektive v jeho nové podobě zvané tango nuevo. Tradiční žánr dokázal Piazzolla přetavit v sofistikované, jedinečné skladby, v nichž se mísí kromě folkloru a klasické hudby například i jazz.
Mezi několika žánry se ve své tvorbě pohyboval i legendární autor filmových melodií Nino Rota. Umělec, jehož hudba je široké veřejnosti známá především z Felliniho snímků, byl zároveň znamenitým skladatelem vážné hudby. Důkazem je jeho Koncert pro smyčcový orchestr, jemuž propůjčuje svůj smysl pro vykreslení rozmanitých nálad a strhující tektonickou výstavbu.
Jako sólistka debutovala v osmi letech, dnes patří Alexandra Tirsu k nejslibnějším houslistům mladé generace. Rumunsko-moldavská virtuoska, laureátka prestižních mezinárodních soutěží v Osace a Soulu a čerstvá držitelka třetí ceny ze soutěže ARD Mnichov si rychle získává pozornost kritiky i milovníků vážné hudby.
Vystupovala pod taktovkou dirigentů, jakými jsou Semjon Byčkov či Dmitrij Jurovskij, a spolupracovala s řadou předních současných interpretů, například se Sol Gabettou nebo Patricií Kopačinskajou. Hrála ve vídeňském Musikvereinu, hamburské Elbphilharmonie nebo v Shanghai Oriental Arts Center.
Momentálně hraje na mimořádně vzácné „stradivárky“ z roku 1699, jež patřily ikonické Idě Haendel.