PKF - LOBKOWICZ abonmá: Ravel. Debussy. Beethoven

Středa 14. června 2023, 19:00

Sedmý ročník donátorské řady PKF — LOBKOWICZ abonmá představuje opět největší talenty současné světové hudební scény. Před letními prázdninami orchestr tradičně povede šéfdirigent Emmanuel Villaume, který si tentokrát přizval ke spolupráci francouzského harfistu Emmanuela Ceyssona. 

Účinkují:
Emmanuel Villaume –⁠⁠⁠ dirigent
Emmanuel Ceyson –⁠⁠⁠ harfa

Program

Maurice Ravel
Introdukce a allegro

Claude Debussy
Tance pro harfu a smyčcový orchestr

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 2 D dur op. 36

Program večera:
18:00    Welcome drink spojený s prohlídkou expozice
18:30    Příběh večera – Jak Beethoven „dojil“ Čechy, přednášející: Petr Slouka, muzikolog a kurátor Lobkowiczkého hudebního archivu
19:00    Koncert v Císařském sále
20:15    Setkání se sólisty a orchestrem u číše vína s pohoštěním připraveným šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce

KONCERTNÍ PROGRAM:

Ravel a Debussy: dvě jména, která nejlépe reprezentují francouzskou hudební scénu začátku 20. století. Každý z nich měl přitom svůj osobitý styl. Ravel vynikal propracovaností detailů, Debussyho prchavé harmonie měly blízko ke stylu označovaného jako hudební impresionismus. Ovšem nálepku impresionismu odmítali oba skladatelé, byť jsou v dějinách hudby často uváděni právě jako nejdůležitější představitelé tohoto směru. Oba dva však beze sporu výrazně ovlivnili podobu hudby 20. století.

Podobně formující roli hrál v 19. století — a ve směřování evropské hudby obecně — Ludwig van Beethoven. Jeho symfonie lze považovat za jeden z absolutních vrcholů klasické hudby. Devět mistrných děl v tomto žánru zajistilo Beethovenovi navždy titul jednoho z největších symfoniků vůbec. Symfonie č. 2 D dur ještě nenese všechny znaky skladatelova pozdějšího, romantičtějšího stylu, představuje však jedinečný vhled do jeho rané tvorby, ještě čistě klasicistní.

Okouzlující a neobyčejně nadaný: i to jsou přívlastky, které harfistovi Emmanuelu Ceyssonovi přiznává hudební kritika. Úspěšný orchestrální hráč Los Angeles Philharmonic i oceňovaný sólista svůj mimořádný talent projevoval již jako velmi mladý: pedagogy Pařížské konzervatoře přesvědčil u přijímaček v 16 letech. Vítěz soutěží jako ARD Mnichov či USA International Harp Competition má za sebou vystoupení s celou řadou orchestrů, např. s Bavorským rozhlasovým orchestrem či Orchester National de Lyon.