PKF - LOBKOWICZ abonmá: Mozart. Händel

Úterý 31. října 2023, 19:00

Sedmý ročník donátorské řady PKF — LOBKOWICZ abonmá představuje opět největší talenty současné světové hudební scény. 

Účinkují:
Matthew Newlin –⁠⁠⁠ tenor
Michal Sedláček –⁠⁠⁠ umělecký vedoucí

Program

Georg Friedrich Händel
Předehra k oratoriu Samson HWV 57

Georg Friedrich Händel
Where’ere you walk, árie z oratoria Semele HWV 58

Georg Friedrich Händel
Menuet z opery Samson HWV 57

Georg Friedrich Händel
Total Eclipse, árie z opery Samson HWV 57

Lukáš Sommer
světová premiéra nové kompozice

Wolfgang Amadeus Mozart
Va, dal furor portata, koncertní árie KV 21

Wolfgang Amadeus Mozart
Si mostra la sorte, koncertní árie KV 209

Niccolò Paganini (aranžmá Michal Sedláček)
Benátský karneval

Wolfgang Amadeus Mozart
Per pietà, non ricercate koncertní árie KV 420

Program večera:
18:00    Welcome drink spojený s prohlídkou expozice
18:30    Příběh večera – Jak Mozart adaptoval Händela, přednášející: Petr Slouka, muzikolog a kurátor Lobkowiczkého hudebního archivu
20:15    Setkání se sólisty a orchestrem u číše vína s pohoštěním připraveným šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce

Vokálně-instrumentální tvorba byla jednou z domén Wolfganga Amadea Mozarta. Napsal přes dvě desítky oper, z nichž pocházejí ty nejznámější árie. Zajímavou kapitolou jeho tvorby jsou však i árie koncertní. Poslední večer lobkowiczké série roku 2023 umožňuje poznat, jak se Mozartův styl vyvíjel: zatímco nejmladší árii programu Va, dal furor portata napsal jako devítiletý, árie Per pietà, non ricercate vznikla, když bylo skladateli 27 let.

Dalším operním mistrem na programu pak je Georg Friedrich Händel. Německý skladatel, který je vedle Johanna Sebastiana Bacha označován za jednoho z nejdůležitějších představitelů hudebního baroka, spojil většinu své kariéry s Londýnem a tamní operou. Právě svým zaměřením na operu Händel Bacha doplnil. Díky svému pracovnímu nasazení vytvořil přes 44 oper převážně na antické náměty; vynikal ale také v žánru oratoria. Právě dvě nádherné árie z jeho oratorií zaznějí i v podání tenoristy Matthewa Newlina.

Program doplní premiéra skladby mladého českého skladatele a kytaristy Lukáše Sommera, který měl již příležitost prezentovat svoje umění například i v legendární Carnegie Hall.

Matthew Newlin, dlouholetý člen souboru Deutsche Oper Berlin, si své publikum i odbornou veřejnost získává především citlivým projevem v lyrických rolích operního repertoáru. Jeho doménou jsou proto zejména Mozartovy opery, zazářil však například i ve Verdiho La Traviatě nebo v Čajkovského Evženu Oněginovi.

Vřelý vztah má i k starší hudbě: v Opéra Royal de Versailles se představil v Lullyho díle Atys, hudbu Georga Friedricha Händela zpíval například na Festival d’ Opéra Baroque & Romantique de Beaune. Blízko má však i k české hudbě — několikrát vystoupil s Janáčkovým cyklem Zápisník zmizelého, jenž dokonce opatřil anglickým překladem.

Mezi jeho významné úspěchy mimo operní pódia patří zejména spolupráce s Michaelem Tilsonem Thomasem a jeho San Francisco Symphony.