Non-Fungible Castle 2022

Ve čtvrtek 27. října 2022 bude v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě otevřena jedinečná výstava umění 21. století.

Banksy, Daniel Arsham, Zhang Huan, Míla Fürstová či inovativní duo CROSSLUCID z Berlína. To je jen malý výčet jmen světové umělecké scény, jejichž díla budou vystavena od příštího čtvrtka na dva týdny v Lobkowiczkém paláci. V rámci jedinečné výstavy v historických prostorách jednoho z paláců Pražského hradu budou moci návštěvníci již podruhé posoudit, jak se rodině Lobkowicz a pozvaným umělcům daří propojovat svět tradičního umění s moderními technologiemi a blockchainem. Vystaveny budou autorské interpretace uměleckých děl, jež jsou zásadní pro českou kulturu – například Erbenovy prozaické básně Vodník, a to v nových i klasických uměleckých formách a za použití nejmodernějších médií a technologií.

„Letošní ročník akce Non-Fungible Castle je inspirován příběhem světově proslulého hudebního skladatele Antonína Dvořáka, který prokázal výjimečnou schopnost reprezentovat kulturní identitu prostřednictvím umění,“ říká William Rudolf Lobkowicz, organizátor a hostitel akce. „Pozvali jsme umělce z celého světa, aby se pomocí různých forem uměleckého vyjádření zamysleli nad svou vlastní kulturní identitou. A výsledek je dechberoucí.“

Na výstavě, která je pro návštěvníky zcela zdarma, se prezentuje celkem 17 umělců z různých zemí světa a vystaveno bude více než 50 uměleckých děl. Některá z nich se během akce vydraží jako NFT a získané prostředky budou použity na projekt revitalizace rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi, který letos zahájila společnost Lobkowicz Collections o.p.s..

Mezi hlavní jména, jejichž díla se na výstavě objeví, patří Daniel Arsham, umělec proslulý zobrazováním produktů současného světa jako budoucích historických relikvií poznamenaných zubem času, Bansky, jehož projekt Obezděný hotel (Walled Off Hotel) je provokativní uměleckou reakcí na stavbu izraelské zdi na Západním břehu Jordánu, a Zhang Huan, jeden z nejprovokativnějších čínských umělců současnosti, který pro výstavu vytvořil NFT, jež budou vůbec poprvé zájemcům nabídnuta k prodeji. Zastoupeni budou také čeští tvůrci, mezi jinými Míla Fürstová, známá především díky návrhu obalu alba Ghost Stories od Coldplay. Na výstavě bude prezentovat dvě díla vzdávající hold české kultuře, které připravila technikou leptu.