House of Lobkowicz představí na EXPO2025 muzeum a kreativní centrum vznikající v rodném domě Antonína Dvořáka 

Jedním z významných projektů, které budou prezentovány v rámci českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace i během příprav české účasti v tuzemsku, bude rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi. Podpisem memoranda o spolupráci tento záměr v pondělí 26. června 2023 stvrdili William Lobkowicz a Ondřej Soška, generální komisař české účasti na Expo 2025. „Velice nás těší, že díky spolupráci s týmem Expo se budeme moci o příběh rodného domu Antonína Dvořáka, jeho minulost a jeho velikost podělit s celým světem,“ uvedl William Lobkowicz při slavnostním podpisu memoranda v Lobkowiczkém paláci, kterého se mimo jiné zúčastnili ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský či Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v České republice.

Organizátoři české účasti na EXPO 2025 v Ósace si nevybrali tento projekt náhodou. „Antonín Dvořák patří mezi nejvýznamnější osobnosti české historie. Jeho tvorba dosud rezonuje po celém světě a jeho dílo se těší mimořádné oblibě. V Japonsku jsem se nesetkal s nikým, kdo by hudbu Antonína Dvořáka neznal. Věřím, že jeho fenomenální životní příběh může inspirovat řadu lidí nejen v Japonsku, ale i Česku,“ říká generální komisař české účasti Ondřej Soška.

Rodný dům Antonína Dvořáka, ležící v obci Nelahozeves zhruba 30 kilometrů severně od Prahy, je v současné době rekonstruován a v dubnu 2024 zde bude otevřeno muzeum a kreativně kulturní centrum světové úrovně. Budova bývalého hostince, ve které se Antonín Dvořák narodil, je spolu se sousedními budovami hospodářské usedlosti od roku 1958 kulturní památkou. Rodina Lobkowiczů získala rodný dům zpět v rámci restituce v roce 1993, ale až do roku 2019 jej spravovalo Národní muzeum. Na začátku roku 2023 započala kompletní stavební rekonstrukce, prováděná společností Lobkowicz Collections, o.p.s. spadající pod kulturní organizaci House of Lobkowicz.

Stavebních úprav se dočkají existující budovy, ale dostavěny budou i nové objekty. Od ledna 2024 zde bude instalována moderní muzejní expozice, která bude inovativní jak z hlediska užité technologie, tak i kurátorské koncepce a přístupu k návštěvníkovi. Budoucí muzeum si klade za cíl propojit hudbu s geniem loci Dvořákova rodiště a představit návštěvníkům atmosféru malé středočeské vsi první poloviny 19. století.

Smyslem projektu je rozšířit povědomí o Dvořákově dětství, vlivech a inspiracích, které formovaly jeho osobnost a měly zásadní dopad na jeho budoucí tvorbu. A to mezi širokým publikem jak v České republice, tak v zahraničí. „Chceme umístit Nelahozeves na kulturní mapu světa a vytvořit zde muzeum, které bude skladatele Dvořákova významu náležitě reprezentovat,“ dodává William Lobkowicz. Kromě stálé muzejní expozice nabídne areál rodného domu Antonína Dvořáka také prostor pro unikátní edukační a koncertní program a kulturní akce nejrůznějšího charakteru.