Byla dříve Země placatá?

80 minut (včetně dílny)

Víte, co je to globus? Přijďte se přesvědčit, že se lidé už v dávné minulosti zajímali o to, jak vypadá planeta, na které žijí, kde se nacházejí jednotlivé kontinenty a jak jsou velké, a jací lidé obývají různé kouty naší Země. V rámci programu se prostřednictvím různých aktivit seznámíte s tím, jakými způsoby byl v minulosti náš svět zobrazován, které světadíly lidé znali a o kterých neměli ani tušení a uvidíte také historické glóby a mapy z Lobkowiczkých sbírek. V rámci navazující dílny si pak děti vyrobí svůj vlastní glóbus a dozvědí se, jak se v minulosti vyráběly.


Detaily programu

Věková kategorie: 1.–5. ročník ZŠ

Délka programu: 80 minut (včetně dílny)

Počet účastníků: Max. 25

Vstupné: 120 Kč/student

Cíle programu: Žák vyjmenuje kontinenty a dokáže je ukázat na glóbu; rozlišuje základní způsoby zobrazování zemského povrchu (glóbus, mapa, atlas); chápe význam zámořských objevů

Návaznost na RVP ZV: Člověk a jeho svět; Umění a kultura (Výtvarná výchova); Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech

Lokace: Lobkowiczký palác

Další vzdělávací programy a aktivity

Mladý kurátor

V rámci každoročně se opakujícího programu, který v roce 2010 vytvořila Alexandra Lobkowicz ve spolupráci s International School of Prague, mají studenti možnost převzít roli mladých kurátorů.

Poklady Lobkowiczkých sbírek

Komentovaná prohlídka stálé expozice v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě přibližuje žákům vybraná témata a sbírkové předměty. Během programu žáci absolvují dvě dílny přímo v prostorách muzea.

Pernštejnský salon

Stejně jako vláda Habsburků ovlivnila zcela zásadním způsobem dějiny Českého království, tak i příjezd manželky Vratislava z Pernštejna, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara, do Prahy zanechal hlubokou stopu v české kultuře a společnosti 16. století.

Portrét v notách

Prohlídka hudební expozice Lobkowiczkého paláce seznamuje žáky s hudebním děním v Evropě od 17. do 19. století. Historie hudby je prezentována na širším pozadí evropských kulturně-historických událostí s použitím multimediálních prvků a hudebních ukázek.

Objevování lobkowiczkých sbírek

Komentovaná prohlídka zámku s pracovním listem prezentuje dětem vybraná témata, například dlouhou hudební tradici rodu Lobkowiczů, a přibližuje historické předměty jako třeba starodávné glóby nebo vzácné obrazy.

Dvořákův rok

Antonín Dvořák nebyl jen geniální hudební skladatel a velká osobnost naší kultury, ale byl to také vesničan, který strávil svoje dětství na venkově obklopen vším, co takové prostředí nabízí.

Dětství Antonína Dvořáka

Vzdělávací program zavede účastníky do doby Dvořákova dětství, které trávil ve vesnici Nelahozeves v rodině místního řezníka a hospodského. Malý Antonín byl obklopen celou řadou vjemů, které formovaly jeho osobnost a zcela nepochybně měly vliv také na jeho budoucí hudební dráhu.

Dvořákův rodný dům (výtvarná dílna)

Rodný dům Antonína Dvořáka dodnes stojí v obci Nelahozeves a připomíná nám, odkud jeden z našich nejslavnějších hudebních skladatelů pocházel, kde se narodil a vyrůstal.

Povedené nebo podvedené: šest písní z Rukopisu královédvorského

Podobně jako celá řada dalších umělců v 19. století se i Antonín Dvořák nechal inspirovat asi nejslavnějšími padělky naší historie – Rukopisy královédvorským a zelenohorským. V rámci tohoto programu se žáci seznámí s tím, kdo Rukopisy objevil, jak moc ovlivnily naši kulturu a umění anebo jak se vyvinula naše řeč od dávných dob až do dneška. Zaposlouchají se také do tónů Dvořákových skladeb, inspirovaných právě Rukopisy.


U lavice dítě stálo… Erbenova a Dvořákova Polednice

Program zaměřený na Dvořákovo hudební ztvárnění Polednice je založen na rozboru jak rytmického textu básně K. J. Erbena, tak samotné skladatelovy symfonické básně.