Lobkowiczký palác zve na fascinující procházku třemi staletími hudby

S potěšením přinášíme zprávu o nově instalované výstavě Portrét v notách, která je jedním z výsledků sedmiletého projektu katalogizace a studia bohatého hudebního archivu Lobkowiczkých sbírek.

Nově instalovaná výstava se stává součástí stálé expozice muzea v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě a představuje komplexní přehled osobností rodu Lobkowiczů a jejich vášně pro hudbu. K vidění jsou originály hudebních nástrojů a vlastnoručně anotované partitury takových velikánů světové hudby, jakými byli Mozart nebo Beethoven.

Po mnoho generací byli členové rodiny Lobkowiczů velkými milovníky hudby. Vytvořili rozsáhlé sbírky partů a partitur, tištěných libret, hudebních nástrojů a dalších hudebních artefaktů, jejichž význam daleko přesahuje hranice českých zemí. „V rodině Lobkowiczů hrála hudba vždy velmi důležitou roli. Naše rodina podporovala a zaměstnávala významné hudebníky, sbírala hudbu a mezi mými předky bylo zastoupeno také velké množství skvělých hudebníků,“ říká William Lobkowicz.

Nejstarší předměty v Lobkowiczkém hudebním archivu pocházejí z první poloviny 17. století. „Hudební aktivity rodiny Lobkowiczů se odehrávaly v císařských městech Vídni a Praze a na rodinných statcích v severních Čechách. Hudba prostupovala téměř všemi aspekty každodenního života po mnoho generací rodiny Lobkowiczů,“ uvádí Petr Slouka, kurátor hudebního archivu Lobkowiczkých sbírek. Ten, společně se Soňou Černockou, kurátorkou Lobkowiczké knihovny a archivu a Kathryn Libin, profesorkou z americké Vassar College, jejíž studenti se na studiu a katalogizaci sbírek rovněž podíleli, připravil unikátní výstavu, která originálním způsobem a za použití interaktivních prvků provede návštěvníky chronologicky více než třemi staletími hudby.

Expozice, kterou navrhli a realizovali renomovaní architekti Martin Hrdina a Michal Pavlík do oblého tvaru houslí či barokní kytary, je pozoruhodná svým rozložením, barevností i skutečností, že návštěvníky na každém kroku provází hudba. Originály exponátů hudebních nástrojů, partitur, či například kvitance podepsaná Ludwigem van Beethovenem, kterého Lobkowiczové finančně podporovali, jsou umístěny ve vizuálně atraktivní kompozici. Návštěvníci mohou také zalistovat původními notovými zápisy prostřednictvím dotykových obrazovek, prohlédnout si zajímavé archiválie ve vysouvacích zásuvkách či si stoupnout pod jednu ze čtyř hudebních sprch a nechat na sebe proudit hudbu Ludwiga van Beethovena či samotného Filipa Hyacinta z Lobkowicz.

Expozice obsahuje také projekci divadelních scén či animaci Mozartovy úpravy Händelova Mesiáše. Výstavou návštěvníky provede audioprůvodce, namluvený Williamem Lobkowiczem a Petrem Sloukou za doprovodu hudebních ukázek, které ilustrují vývoj hudby na pozadí rodiny Lobkowiczů.

Rádi bychom poděkovali soukromým dárcům a městu Praha, bez jejichž podpory by výstava nemohla vzniknout.