O Rodném domě Antonína Dvořáka

Kde to všechno začalo 

Když se Antonín Dvořák narodil v malebné vesničce Nelahozeves jako prvorozený z devíti dětí řezníka a hostinského Františka Dvořáka a jeho ženy Anny, nikoho by nenapadlo, že se z něj stane velikán nejen české, ale světové hudební tvorby a jeho tvorba se dostane až na Měsíc.

Již během Dvořákova dětství ale jeho rodina i blízké okolí rychle objevili jeho talent. Malý Toník Dvořák trávil čas jak cvičením hry na housle pod vedením učitele Josefa Spitze, tak i pomocí v rodinném hostinci, který byl centrem veškerého společenského dění v Nelahozevsi. 

Místní se v hostinci u Dvořákových scházeli nad pivem i při poslechu lidové hudby. Dojmy z dětství pak patřily k velkým zdrojům Dvořákovy inspirace a důvodům proč se zajímal o lidovou hudbu i v Americe. Jeho vrcholná díla jako jsou Slovanské tance, opera Rusalka či Dvořákova nejznámější 9. symfonie „Z Nového světa“ vycházejí právě z jeho fascinace tradiční lidovou tvorbou. 

Dnes se mohou návštěvníci Nelahozevsi, která leží pouhých 35 km od Prahy, seznámit s Dvořákovým dětstvím a inspirací hravým způsobem v muzeu, které najdou přímo v mistrově rodném domě. Rodný dům Antonína Dvořáka otevírá brány minulosti, ovšem za pomocí moderních technologií a interaktivní expozice. 

O symfonii Z Nového světa

Malá historie velkého díla 

Devátá je Dvořákovou poslední symfonií – a zároveň nejznámější. Její význam přesáhl hudební svět: byla vybrána astronauty mise Apollo 11 jako hudební doprovod na cestu na Měsíc. Hudba z „Nového světa“ se tak symbolicky dotkla hvězd. 

Symfonie č. 9 e moll, známá jako „Z Nového světa“, vznikla v roce 1893 během Dvořákova pobytu v USA, kde působil jako ředitel newyorské konzervatoře. Inspirovala ho americká příroda, energie rozvíjejících se měst i vzpomínky na domov. V hudbě inspirované tradicemi afroameričanů a původních obyvatel Ameriky se tak prolíná americký a český duch – spojení dvou světů, které v dílu hluboce rezonuje. 

Symfonii si objednal orchestr New York Philharmonic, který jej také poprvé uvedl 16. prosince 1893 v Carnegie Hall pod taktovkou Antona Seidla. Premiéra měla obrovský úspěch – publikum tleskalo po každé větě. Přesto skladatel nedostal slíbenou odměnu kvůli finanční krizi, pomohl mu až jeho vydavatel Fritz Simrock z Berlína. 

Evropská premiéra se konala v červnu 1894 v Londýně, česká pak 4. ledna 1896 v Rudolfinu, kde Dvořák osobně dirigoval vůbec první koncert České filharmonie. 

Dvořákova 9

Když chuť hraje první housle 

Dvořákova jedinečná 9. symfonie inspiruje dodnes, a důkazem je i naše nové pivo Dvořákova 9, které vzniklo pod taktovkou Lenky Strakové, vrchní sládkové pivovaru Elektrárna. Hlavními nástroji této chuťové symfonie jsou 3 různé chmely: 

Citra, americká chmelová hvězda, přináší do piva svěží a citrusové aroma. Jeho intenzita připomíná výbušné orchestrální momenty – ty, které zvedají posluchače ze židle. 

Harmonie, český zástupce mezi chmely, je jako jemný motiv v pozadí symfonie – nenápadný, ale důležitý. Jeho harmonický charakter a příjemná kořenitá až květinová vůně propojuje chmelové aroma a vnášejí do piva stabilitu a připomínku domova – podobně jako Dvořák nikdy nezapomněl na český folklór, který prostupuje i jeho americká díla. 

A konečně Mosaic – mladý, moderní chmel s pestrou paletou vůní dodávající lehký nádech lesního ovoce a květin. Je to ten novátorský prvek, který celou kompozici posouvá na jinou úroveň. Stejně jako Dvořák svou devátou symfonií redefinoval klasickou hudbu, Mosaic posouvá hranice chuťového zážitku v tomto pivu. 

Slova ale nedokáží popsat zážitek smyslů, a tak bude nejlepší, abyste Dvořákovu 9 sami ochutnali. Kromě vybraných výčepů najdete toto limitované pivo i v samotném Rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi, kde se můžete naplno ponořit do mistrovy minulosti a nechat se sami inspirovat v interaktivním muzeu.