Zahájení sezóny na zámku Nelahozeves

26. března 2022

Tak jako mnoho dalších památek, i zámek Nelahozeves otevírá své brány během posledního březnového víkendu – v sobotu 26. března 2022.

V rámci komentovaných prohlídek se návštěvníci mohou v tomto roce těšit na dočasnou výstavu velmi vzácných map německého kartografa, matematika a astronoma Martina Waldseemüllera.

Martin Waldseemüller (1470–1520) patří mezi nejvýznamnější postavy dějin kartografie. Jeho nejslavnějším dílem je mapa světa z roku 1507, na níž je krátce předtím objevený světadíl poprvé nazván Amerikou. K pojmenování Amerika inspirovala Waldseemülera zpráva italského cestovatele Ameriga Vespucciho rozšířená v Evropě tiskem. Ta v roce 1503 veřejnosti poprvé představila skutečnost, že nově objevená pevnina je samostatný světadíl. Sám Waldseemüller od tohoto označení ve svých pozdějších mapách upustil, název už se ovšem ujal.

V první místnosti stálé expozice jsou vystaveny vzácné mapy z Waldseemüllerovy stěžejní práce – mapového atlasu vydaného roku 1513. Dřevořezové mapy z tohoto souboru jsou odborníky i milovníky kartografie ceněny jako jedny z nejpůsobivějších historických map všech dob.

Zámek Nelahozeves je tradičně otevřen od úterý do neděle, vždy od 9:00 do 17:00. Prohlídku zámecké expozice je možné absolvovat pouze v doprovodu průvodce.