PKF - LOBKOWICZ abonmá: Mozart. Moussa

Úterý 25. dubna 2023, 19:00

V rámci letošních čtyř jedinečných koncertů vystoupí americký klavírista Andrew von Oeyen, rumunsko-moldavská houslistka Alexandra Tirsu a americký tenorista Matthew Newlin. Před letními prázdninami orchestr tradičně povede šéfdirigent Emmanuel Villaume, který si tentokrát přizval ke spolupráci francouzského harfistu Emmanuela Ceyssona. Hostem prvního z koncertů Lobkowicz abonmá v příštím roce pak bude mladý turecký violoncellista Jamal Aliyev, který v roce 2017 debutoval sólově na BBC Proms a který byl v roce 2021 zařazen do výběru top 30 hudebníků do 30 let na světě (britský Classic FM). První koncert letošní donátorské řady se odehraje již 25. dubna 2023.

Účinkují:
Andrew von Oeyen— klavír, dirigent

Program

Wolfgang Amadeus Mozart 
Koncert pro klavír a orchestr č. 14 Es dur KV 449

Samy Moussa 
Orfeus pro klavír a komorní orchestr (česká premiéra)

Wolfgang Amadeus Mozart 
Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll KV 466

Program večera:
18:00    Welcome drink spojený s prohlídkou expozice
18:30    Setkání s příběhy umění: Láska a intriky - vídeňský divadelní život a Wofgang Amadeus Mozart, přednášející: Eleonore Kinsky, muzikoložka Lobkowiczkých sbírek
19:00    Koncert v Císařském sále
20:15    Setkání se sólisty a orchestrem u číše vína s pohoštěním připraveným šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce

Klavírní koncerty Wolfganga Amadea Mozarta jsou „výkladní skříní“ tohoto žánru a kompozic pro klavír obecně. Mozart, sám klavírní virtuóz, rozuměl klávesovým nástrojům dokonale, dovedl proto potenciál dobových předchůdců klavíru (například cembala či forte-piana) využít beze zbytku. 

Koncert pro klavír a orchestr Es dur č. 14 je označován za první zralý Mozartův koncert. Dílo plné klasicistní elegance věnoval jeho autor své studentce, slečně Ployerové. Jen o rok později, v roce 1785, vznikl jeho možná nejslavnější klavírní koncert — Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll. Vznik obou koncertů sice dělí pouhý rok, ale změna ve skladatelově stylu je opravdu výrazná: čistý vídeňský klasicismus se v temném Koncertu d moll střídá s anticipacemi přicházejícího emotivnějšího romantismu.

Dvě skladby Wolfganga Amadea Mozarta doplní dílo mladého kanadského dirigenta a skladatele Samyho Moussy, úspěšného autora, jehož díla zazněla např. ve Vídeňské filharmonii, ale i v legendárním ansámblu soudobé hudby Ensemble intercontemporain.