PKF - LOBKOWICZ abonmá: Haydn. Ravel. Martinů

středa 12. června 2024, 19:00

Druhý, tradičně červnový koncert lobkowiczké řady patří jako obvykle šéfdirigentovi a uměleckému řediteli Prague Philharmonia Emmanuelu Villaumovi, jenž se orchestru věnuje devátou sezonu. Nadále působí též jako hudební ředitel Opery v Dallasu, spolupracuje s předními světovými operními domy a stejně významná je jeho kariéra dirigenta symfonické hudby na mezinárodní scéně.

Účinkují: 
Emmanuel Villaume
- dirigent

Program

Joseph Haydn
Symfonie č. 82 „Medvěd“

Maurice Ravel
Pavana za mrtvou infantku

Bohuslav Martinů 
Partita pro smyčcový orchestr

Program večera:
18:00    Welcome drink spojený s prohlídkou expozice
18:30    Přednáška z cyklu Příběhy umění na téma Cesta španělské infantky do Vídně v roce 1666 a svatební slavnosti, přednášející Dita Baker a Petr Slouka
19:00    Koncert v Císařském sále
20:15    Setkání se sólisty a orchestrem u číše vína s pohoštěním připraveným šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce

Pro svůj koncert si vybral díla Josepha Haydna, Maurice Ravela a Bohuslava Martinů. Večer otevře Haydnova Symfonie č. 82 s přívlastkem Medvěd, jež je první z šesti tzv. Pařížských symfonií. Přezdívku Medvěd si dílo vysloužilo díky své čtvrté větě s karnevalovou atmosférou a bručící basovou linkou připomínající tančícího medvěda… Ravelova Pavana za mrtvou infantku z roku 1899 se stala prakticky přes noc hitem a v roce 1910 se dočkala i své orchestrální verze, kterou vytvořil sám autor.

Šestiminutovou skladbu si od čtyřiadvacetiletého skladatele objednala Winnaretta Singerová, kněžna de Polignac a dědička impéria šicích strojů značky Singer. A také proslulá filantropka a mecenáška umění, jejíž proslulý hudební salon Maurice Ravel navštěvoval již od svých studentských let.

Poslední skladbou večera bude Partita pro smyčcový orchestr Bohuslava Martinů z roku 1931, ve které bezprostředně doznívá skladatelovo předchozí zaujetí kompozicí populárního baletu Špalíček.

Hravá, barvami a rytmy jiskřící hudba slibuje krásné, optimistické zakončení jarní sezony PKF—LOBKOWICZ abonmá, tím spíš, že PKF patří, a to i v mezinárodní konkurenci, k nejlepším interpretům hudby Bohuslava Martinů.