PKF - LOBKOWICZ abonmá: 

Janáček. Mozart. Suk

Další koncert z řady PKF – LOBKOWICZ abonmá se uskuteční 18. října 2021 a tradičně proběhne v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Účinkují: Stefan Dohr, lesní roh, dirigent

Program

Josef Suk
Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“ op. 35a

Wolfgang Amadeus Mozart
Koncert pro lesní roh a orchestr č. 3 Es dur K. 447

Leoš Janáček
Idyla

Program večera:

18.00    Welcome drink spojený s prohlídkou expozice
18.30    Setkání s příběhy umění - „Zátiší v Lobkowiczkých sbírkách“, přednášející: Dita Baker a Lucie Vojtíšková
19.00    Koncert PKF — Prague Philharmonia a jejími sólisty v Císařském sále 
20.15    Setkání s umělci a číše vína s pohoštěním připraveným šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce

„Král svého nástroje“. Tak Stefana Dohra tituloval New York Chronicle. První hornista Berlínské filharmonie, jenž sólově vystoupil pod taktovkou Daniela Barenboima, Claudia Abbada nebo Christiana Thielemanna, je jedním z nejpovolanějších, aby představil krásy tohoto nástroje. Na komorních projektech spolupracuje s řadou hvězdných interpretů, například Ianem Bostridgem nebo Mauriziem Pollinim. Obdivovatele našel Dohr i mezi skladateli. Toshio Hosohawa pro něj napsal skladbu Moment of Blossoming, kterou Dohr uvedl s Berlínskou filharmonií a sirem Simonem Rattlem, koncert od Wofganga Rihma premiéroval na Festivalu v Lucernu v roce 2014.

Hudba tří století: i tak bychom mohli označit třetí koncert letošní řady Lobkowicz abonmá. Chronologicky začneme u Mozarta, v 18. století. Období zasvěcené eleganci a lehkosti klasicismu propůjčilo charakter i Koncertu pro lesní roh č. 3, který tentokrát uslyšíme. Ve druhé polovině 19. století pak nalezneme Janáčkovu Idylu, dílo plné klidných, romantických dojmů, které snad skladatel nabyl i během pobytu v Německu, kde dílo vzniklo. Minulé století reprezentuje skladba významného českého autora, Josefa Suka. Jeho skladba Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave" z roku 1914 nás ovšem přepojí i s mnohem dávnější historii.
Svatováclavský chorál, z něhož skladatel vychází, totiž pochází patrně z 12. století a je tak jednou z nejstarších českých hudebních památek.