Partnerství s orchestrem Collegium 1704

Lobkowiczké sbírky mají od května 2021 nového partnera v oblasti vážné hudby, kterým se stává pražský barokní orchestr Collegium 1704
Těleso založil cembalista a dirigent Václav Luks u příležitosti projektu Bach — Praha — 2005. Od roku 2007 orchestr pravidelně hostuje na festivalech po celé Evropě. V roce 2008 byl zahájen Hudební most Praha — Drážďany, navazující na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty Magdalenou Koženou, Vivicou Genaux, Bejunem Mehtou a dalšími v roce 2012 plynule vyústila v druhý koncertní cyklus Collegium 1704 v Rudolfinu. Od podzimu 2015 jsou tyto dva cykly sloučeny do jedné koncertní sezóny probíhající i nadále paralelně v Praze a v Drážďanech. 

V operních produkcích navázalo Collegium 1704 na mezinárodní úspěchy inscenace Händelova Rinalda provedením opery L'olimpiade Josefa Myslivečka, nominované na International Opera Awards 2014, a opery Arsilda, regina di Ponto Antonia Vivaldiho v novodobé světové premiéře. Nedávná pozvání Collegia 1704 zahrnují prestižní pořadatele jako Salzburger Festspiele (2015, 2016, 2018), Berliner Philharmonie, Wigmore Hall v Londýně, Theater an der Wien, Konzerthaus Wien, Lucerne Festival, BOZAR (Palais des Beaux-Arts) v Bruselu, varšavský Chopin Festival, Wratislavia Cantans, Elbphilharmonie či rezidence na renomovaném festivalu Oude Muziek v Utrechtu a na lipském festivalu Bachfest. V roce 2014 spolupracovalo Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse s Bejunem Mehtou na DVD s Gluckovou operou Orfeo ed Euridice v režii Ondřeje Havelky a na natáčení dokumentu BBC 2 Mozart v Praze s Rolandem Villazónem. Soubor se podílí na natáčení velkofilmu Il Boemo v režii Petra Václava o životě Josefa Myslivečka.

Nahrávky Collegia 1704 se těší přízni posluchačů i hudební kritiky (opakovaná ocenění Diapasond’Or, CD měsíce & Editor’s Choice či nominace na CD roku Gramophone Magazine). K jejich úspěšným CD patří nahrávka houslových koncertů Josefa Myslivečka a hobojových koncertů a kantát Johanna Sebastiana Bacha, Bachova Mše h moll, Missa Divi Xaverii J. D. Zelenky ve světové premiéře a Zelenkovy sonáty (obě oceněné prestižním Diapason d’Or). V roce 2019 vydalo Collegium 1704 první kompletní českou nahrávku Händelova Mesiáše a výběr ze světských barokních kantát s Magdalenou Koženou Ilgiardino dei sospiri. Nejnovějšími nahrávkami jsou imaginární mše J. D. Zelenky Missa 1724 a opera Les Boréades Jeana-Philippa Rameaua.

Barokní orchestr Collegium 1704 provozuje na webových stránkách online platformu s názvem UNIVERSO 1704, kde uvádí své video-koncerty. Některé z nich budou v blízké budoucnosti natáčeny právě ve spolupráci s Lobkowiczkými sbírkami, například na zámku Nelahozeves.

Nahrávka skladby Bella mia fiamma, addio W. A. Mozarta vznikla v Zámku Lnáře v roce 2020, dirigent: Václav Luks, soprán: Simona Šaturová. 

Na UNIVERSO 1704 najdete online verzi programu v češtině, angličtině a němčině.