KDO JSME?

Organizace Lobkowicz Collections, o.p.s. spravuje od roku 2002 umělecké sbírky rodiny Lobkowiczů, jež patří k nejstarším, nejrozsáhlejším a nejcennějším rodinným sbírkám v Evropě. Jejich součástí jsou jedinečná výtvarná díla, hudebniny či historické zbraně. Historie některých sbírkových předmětů dosahuje i více než tisíce let. Součástí sbírek je také knihovna s více než 65 tisíci svazky a rozsáhlý rodový archiv, jehož obsah dokládá mimořádné postavení mnohých členů rodu na evropské politické i kulturní scéně a svědčí také o intenzívní o po generace trvající mecenášské činnosti. V polovině minulého století zažily lobkowiczké sbírky pohnuté období, když byly dvakrát krátce po sobě zkonfiskovány, nejprve nacistickým a vzápětí komunistickým režimem. Po přijetí restitučních zákonů na začátku devadesátých let 20. století se rodině většinu uměleckých předmětů podařilo dohledat a shromáždit zpět do svých rukou. Krátce poté byly tyto skvosty poprvé v historii jako celek zpřístupněny široké veřejnosti. Velká část předmětů z lobkowiczkých sbírek je vystavena ve dvou stálých expozicích – v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě a na zámku v Nelahozevsi.

PROČ NFCASTLE?

S vizí sdílení minulosti a vytváření budoucnosti chceme prozkoumat průnik do tradičního uměleckého světa rychle se vyvíjející technologie stojící za NFT.

Kruciální otázkou je, zda mají v dnešní digitální době mají NFT potenciál rozšířit dostupnost kulturního dědictví. Non-Fungible Castle si klade za cíl poskytnout prostor pro otevřenou a konstruktivní debatu s cílem zjistit, jak se mohou navzájem posilovat a propojovat světy NFTs a tradiční kultury. Na území České republiky se jedná o první akci svého druhu, pořádanou tradiční kulturní institucí.


TISKOVÁ ZPRÁVA

Lobkowiczké sbírky pořádají exkluzivní výstavu a konferenci věnovanou novým trendům v digitálním umění.

STÁHNOUT TISKOVOU ZPRÁVU