Jazykové verze: CZ | EN


Přeskočit na hlavní navigaci


Sbírky

Lobkowiczké sbírky

Umělecké sbírky roudnické větve rodu Lobkowiczů patří k nejstarším, nejrozsáhlejším a nejlépe dochovaným soukromým sbírkám umění a architektury v České republice. Svým rozsahem a komplexností dokumentují důležité aspekty kulturního, společenského, politického a hospodářského života ve střední Evropě během více než sedmi set let.  

Součástí sbírek jsou jak obrazy světoznámých malířů – například Pietra Brueghela staršího a jeho synů, Canaletta, Bellotta, Cranacha, Rubense, Velázqueze a Veroneseho, tak i umělecké předměty období středověku a renesance, sbírky keramiky a zbraní.  

Nedílnou součástí kulturního dědictví rodiny je Lobkowiczká knihovna, jedna z nejvýznamnějších soukromých knihoven ve střední Evropě. Zájem mnohých členů rodu o hudbu reprezentují hudební nástroje a manuskripty významných skladatelů 17. – 19. století, například Beethovena a Mozarta.

Autorem prvního kompletního katalogu Lobkowiczkých sbírek z roku 1907 je Max Dvořák, jeden z čelních představitelů Vídeňské školy dějin umění.

Ve 20. století byly Lobkowiczké sbírky dvakrát konfiskovány – poprvé nacisty a podruhé komunistickým režimem. Ve vlastnictví Lobkowiczů tedy nebyly více než půl století, až do 90. let, kdy jim byly v rámci restitučních řízení navráceny. Rodině tak bylo opět umožněno podílet se na jejich budoucnosti a vyvinout snahu o jejich zpřístupnění veřejnosti. 


Akce

Středověké skvosty z Lobkowiczkých sbírek na výstavě o benediktinském řádu

Dva exkluzivní exponáty relikviářová busta světice z Jezeří a románský procesní kříž, které jsou součástí stálé expozice v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě, byly zapůjčeny na výstavu „Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800-1300“ probíhající od 7. listopadu 2014 do 15. března 2015 ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

Podrobnější informace o výstavě najdete zde.

Daily concert title
  • Slider


Hlavní navigace: